Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Contestatie Proces Verbal - Circulatie (Suspendare 30 ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Contestatie Proces Verbal - Circulatie (Suspendare 30 de zile)

A condus autoturismul marca SEAT cu nr de inmatriculare ••-••-••• pe str. x, iar la intersectia cu str. y, a efectuat viraj stanga si nu a asigurat prioritate de trecere unui grup de trei pietoni aflati in traversarea strazii regulamentara pe trecerea de pietoni marcata si semnalizata corespunzator pe sensul sau de mers din partea dreapta. Acesta se afla singur in autovehicul.

Precizez ca nu i-am vazut iar politistul s-a intors ca urmare a unui claxon din partea unui sofer care a ajuns dupa mine in intersectie. Daca depun contestatie am vreo sansa sa castig? Ce as putea sa scriu? De asemenea, procesul verbal a fost intocmit corespunzator, datele de identificare fiind corecte. Nu s-a luat niciun martor. Mai am timp 1 saptamana sa depun contestatia.
Ceea ce consemnează agentul constatator (polițistul) se bucură de prezumția de veridicitate și legalitate. Prezumția este relativă astfel că poate să fie răsturnată dacă se dovedește că ceea ce s-a consemnat nu corespunde realității.
Puteți depune plângere împotriva p-v de constatare a contravenției unde să relatați că nu ați încălcat legea. Solicitați proba cu înscrisuri și cereți să se depună și raportul de activitate a polițistului precum și înregistrările video dacă acestea există.
Taxele de judecata cam cat m-ar ajunge daca depun contestatie? Si oare se merita sa o depun? Pentru ca daca pierd in instanta de Craciun nu voi avea permis, daca nu depun, pe 15 Decembrie il primesc.
~ Conținut șters la cerere ~
Plus că aveți posibilitatea de a ataca hotărârea instanței de fond ceea ce mai lungește cu câteva luni soluționarea definitivă a cauzei.
Am vreo sansa sa castig?
Imi puteti da cateva argumente legale pe care le pot folosi in contestatie? (Cu art. si lege)
Care ar fi intervalul orar in care ar trebui sa ma prezint la tribunal sa depun actele?
Sunteti siguri ca dureaza cateva luni pana decizia va deveni definitiva si irevocabila? Adica nu se poate mai devreme? In termen de cateva saptamani? (Nu prea cunosc procedura, daca imi puteti explica ar fi perfect)
Multumesc anticipat!